fbpx

Cage Warriors Academy South East 22 results

October 20 2018 – Charter Hall, Colchester

Doors open: 17:00

All amateur fight card

170lb – Guolaugur Por Einarsson vs Mickael Bucher / Winner – Por Einarsson by Guillotine Choke (Round 2)

170lb – Alex Dupin vs Maghatte Himoud / Winner – Maghatte Himoud by KO (Round 2)

155lb – Erik De Sousa vs Jerry Ljunggren / Winner – Erik De Sousa by Majority Decision

170lb – Dan Collins vs Dawid Wrobel / Winner – Dan Collins by KO (Round 1)

145lb – Marie Loiseau vs Josie Blaber / Winner – Josie Blaber by TKO (Round 3)

160lb – Lewis Bruton vs River O’Callaghan / Winner – River O’Callaghan by TKO (Round 2)

120lb – Sophia Haddouche vs Eivor Hoff / Winner – Eivor Hoff by TKO (Round 2)

135lb – Ben Lontton vs Luke Bennett / Winner – Luke Bennett by Rear Naked Choke (Round 2)

145lb – Jason Russell vs Ravn Elnaes / Winner – Jason Russell by Unanimous Decision

155lb – PAtrick Bright vs Rebin Rashid / Winner – Patrick Bright by Unanimous Decision

120lb – Sophia Haddouche vs Eivor Hoff / Winner – Eivor Hoff by TKO (Round 1)

145lb – Jason Russell vs Ravn Elnaes / Winner – Jason Russell by Unanimous Decision

125lb – Robert Redford vs Grzegorz Pawlaczek / Winner – Grzegorz Pawlaczek by TKO (Round 3)

145lb – Charlie Wright vs Kacper Wrobel / Winner – Kacper Wrobel by Triangle Choke (Round 1)

125lb – Brendan Young vs Krystoff Pawlaczek / Winner – Krystoff Pawleczek by TKO (Round 1)

170lb – James Farn vs Matt Rodgers / Winner – James Farn by Split Decision

140lb – Hannah Ingram vs Lexi Rook / Winner – Lexi Rook by Unanimous Decision

185lb – Perry Snooks vs Eric Veyrier / Winner – Eric Veyrier by KO (Round 1)

135lb – Camilla Bergstrom vs Molly Lindsay / Winner – Molly Lindsay by Unanimous Decision

155lb – Adam Spalding vs Phuong Tran / Winner – Phuong Tran by KO (Round 1)

Heavyweight Title 265lb – Gabriele Bartoni vs Luke Trainer / Cancelled

CW Grand Prix Semi Final 125lb – Muhidin Abubakar vs Alex Boyd / Winner – Muhidin Abubakar by Armbar (Round 2) – advances to CW Grand Prix final

Women’s Bantamweight Title 135lb – Arziko Bregu vs Charlotte McKintyre / Winner – Charlotte McKintyre by Majority Decision

Featherweight Title 145lb – Hamza Hindy vs Stefano Morotti / Winner Stephano Morotti by verbal submission (Round 1) – retains CWA SE belt

CW Grand Prix Semi Final 135lb – Francesco Lo Galbo vs Jack Eglin / Winner – Jack Eglin by Unanimous Decision – advances to CW Grand Prix final

Men’s Bantamweight Title 135lb – Ollie Sarwa vs John Parthaugen / Winner – Ollie Sarwa by TKO (Round 3)

Men’s Bantamweight Title 135lb – John Vetle Furuheim vs Markus Haegland / Winner – Jon Vetle Furuheim by TKO (Round 3)

Welterweight Title 170lb – James Vandergheynst vs Jorgen Indsetviken / Winner – Jorgen Indsetviken by Rear Naked Choke (Round 3)

CW Grand Prix Semi Final 170lb – Jamie Ward vs Oban Elliott / Winner – Oban Elliott by TKO (Round 1) – advances to CW Grand Prix Final

CW Grand Prix Semi Final 205lb – Ismar Blagoje vs Calvin Reynolds / Winner – Ismar Blagoje by TKO (Round 1)

Lightweight Title 155lb – Gheorgita Tanasa vs Nathan Phillpot / Winner – Gheorgita Tanasa by TKO (Round 1)

Katie Hunter
katiemayhunter81@gmail.com
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.