Share

How to watch Hexagone MMA 7 this Saturday

BT SPORT IN THE UK & IRELAND

DAZN (INTERNATIONALLY)

SATURDAY 11 MARCH 2023, POITIERS – FRANCE

 

BT Sport is to broadcast HEXAGONE MMA 7: GIUH VS. GAHADZA this Saturday in the UK and Ireland, live from the Futuroscope in Poitiers, France. Meanwhile, DAZN will broadcast the fight night in other territories internationally.

 

BT SPORT 2: HEXAGONE MMA 7 – PART 1

 

Part 1 of HEXAGONE MMA 7 will broadcast in the UK and Ireland on BT Sport 2 between 19:00hrs and 21:00 hrs (GMT/ UK). The six featured matches include the much-touted headlining title bout between Aymard Giuh and Water Gahadza; Norman Parke’s promotional debut against Junior Orgulho; and upcoming British fighter, Shanelle Dyer.

 

YouTube player

 

See fight card information below.

 

DAZN: HEXAGONE MMA 7

 

HEXAGONE MMA 7 will also be broadcast live internationally (outside the UK/ IRE) via DAZN, across 150 countries, to include the USA and Canada. The programme will commence at 20:00 hrs, local time (CET/ France).

 

The international broadcast will open with ‘Part 1’ of the card, before moving into ‘Part 2’ at 22:00 hrs (CET/ France), as part of an extended offering.  The second part of the card presents the preliminaries and is headlined by the title match between Samantha Jean-François and Andressa Araujo.

 

 

See the full fight card below.

 

HEXAGONE MMA 7: FULL FIGHT CARD & SCHEDULE

 

PART 1 – COMMENCING 19:00 HRS (GMT) | 20:00 HRS (CET)

 

  •       Main fight, for the vacant belt of -77 kg:

Aymard Guih (16-13, Ivory Coast) vs. Walter Gahadza (19-7, England)

 

  •       Catchweight (-82kg):

Norman Parke (30-7, Northern Ireland) vs. Alfredo Souza (16-10, Brazil)

 

  •       Bantamweight (-61 kg):

Thibault Marino (3-2, France) vs. Helder Fernandes (7-7, France)

 

  •       Flyweight (-57kg):

Weronika Eszer (0-2, Poland) vs. Shanelle Dyer (0-0, England)

 

  •       Heavyweight (-120kg):

Javad Mahjoub (0-0, Iran) vs. Kacper Miklasz (3-6, Poland)

 

  •       Lightweight (-70 kg):

Younes Bouhassoun (1-0, Poitiers/France) vs. Nacim Belhouachi (1-2, France)

 

PART 2 – COMMENCING 22:00 HRS (CET)

 

  •       Co-main bout, for the women’s -52kg belt:

Samantha Jean-François (6-6, France) vs. Andressa Araujo Rocha (6-1, Brazil)

 

  •       Heavyweight (-120kg):

Prince Aounallah (15-11, France) vs Ion Grigore (10-4, Romania)

 

  •       Lightweight (-70kg):

Abu Tounkara (7-4, France) vs. Bruno Conti (13-6, Argentina)

 

  •       Welterweight (-77 kg):

Axel Nobou (1-1, Poitiers/France) vs. Martian Dooh-Bill (2-2, France) 

 

  •       Bantamweight (-61 kg):

Carlos Saborio (0-0, France) vs. Naim Naloufi (0-0, France)

Join Our WhatsApp Group

Join our UFC WhatsApp fan group and discuss the latest UFC events and news

Subscribe To Our YouTube Channel