2021 IMMAF EUROS: DAY 2 RESULTS

2021 IMMAF EUROS: DAY 2 RESULTS

2021 IMMAF EUROPEAN & JUNIOR EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS
DAY 2: 17/08/2021 – RESULTS
CAGE 1
Bout 1: Male Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Shamil Alikhanov (Bahrain) d e f George Asoev
(Russia) via Split Decision (27-30, 29-28, 29-28, 29-28)
Bout 2: Male Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Nurbol Kulzhabayev (Kazakhstan) d e f Idris
Kvadzhaev (Russia) via Submission (Triangle Choke) Round 1, 2:25
Bout 3: Male Jr Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Olzhas Bitassov (Kazakhstan) d e f Ivan
Zhelyazkov (Bulgaria) via Submission (Anaconda Choke) Round 1, 2:36
Bout 4: Male Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Magomed Abusalamov (Russia) d e f Temirlan
Khalidolla (Kazakhstan) via Unanimous Decision (29-28, 30-27, 29-28, 29-28)
Bout 5: Male Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Danil Gubin (Kazakhstan) d e f Kacper
Kaczmarek (Poland) via TKO Round 1, 1:56
Bout 6: Female Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Janika Antinmaa (Finland) d e f Cristina Gallego
delgado (Spain) via Split Decision (27-30, 29-28, 29-28, 29-28)
Bout 7: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Dinar Saniev (Russia) d e f Isrofil Komilzoda
(Tajikistan) via TKO Round 1, 0:25
Bout 8: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Akhmed Nutsalkhanov (Russia) d e f Gonzalo
Cortes Benitez (Spain) via Submission (Rear Naked Choke) Round 2, 1:27
Bout 9: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Tynyshtyk Zhanibek (Kazakhstan) d e f
Akhmed Gamzatov (Russia) via Unanimous Decision (29-28, 30-27, 30-27, 30-27)
Bout 10: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Jose Borja Perez Rojas (Spain) d e f Paulo
Vieira (Portugal) via Submission (Anaconda Choke) Round 1, 1:30
Bout 11: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Bakhtiyor Husainov (Tajikistan) d e f Miro
Honkanen (Finland) via Unanimous Decision (29-28, 30-27, 29-28, 29-28)
Bout 12: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Miroslav Hristov (Bulgaria) d e f Luca Borando
(Italy) via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28, 29-28)
Bout 13: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Marko Sarasjarvi (Finland) d e f Jakub Pierwola
(Poland) via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 30-27, 29-28)
Bout 14: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Ali Gadzhiyev (Russia) d e f Antoni Josep Marti
Segarra (Spain) via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28, 29-28)
Bout 15: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Yordan Marinov (Bulgaria) d e f Yerkingali
Burkutalin (Kazakhstan) via Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28, 30-27)
Bout 16: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Ramazan Gitinov (Bahrain) d e f Musa
Ramazanov (Russia) via Submission (Rear Naked Choke) Round 2, 2:46
Bout 17: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Deyan Galinov (Bulgaria) d e f Savio Lamellari
(Greece) via Unanimous Decision (30-27, 30-25, 30-27)
Bout 18: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Evgeny Morozov (Russia) d e f Arturo Aedillo
(Spain) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)
Bout 19: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Niko Aikonen (Finland) d e f Michal Pezda
(Poland) via Split Decision (28-29, 29-28, 29-28)
Bout 20: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Ruslan Ibragimov (Russia) d e f Adrian Galvez
De Egea (Spain) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-26)
Bout 21: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Pawel Krynski (Poland) d e f Raigo Kutsar
(Estonia) via Submission (Knee Bar) Round 1, 1:05
CAGE 2
Bout 1: Male Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Mukhammad Sharopov (Russia) d e f Levon
Tsatryan (Armenia) via Split Decision (29-28, 29-28, 28-29, 28-29)
Bout 2: Male Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Batraz Sabanov (Russia) d e f Murad
Ibragimov (Bahrain) via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28, 29-28)
Bout 3: Male Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Salauat Kabi (Kazakhstan) d e f Dzavkharali
Nuraliev (Russia) via Split Decision (30-27, 28-29, 30-27, 30-27)
Bout 4: Male Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Otabek Rajabov (Tajikistan) d e f Magomed
Abdulkhalidov (Russia) via Submission (Guillotine Choke) Round 3, 2:46
Bout 5: Male Jr Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Miguel Navarro De Brito (Spain) d e f
Nurmagomed Pashaev (Russia) via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 30-27, 30-27)
Bout 6: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Mikhail Ganichkin (Russia) d e f Cristiano Ottaviani
(Italy) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-26, 30-26)
Bout 7: Male Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Suleyman Bershigadov (Russia) d e f Abubakr
Baimuradov (Tajikistan) via Unanimous Decision (30-27, 30-26, 30-27, 30-27)
Bout 8: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Amirhamza Islamov (Tajikistan) d e f Tobiasz
Le (Poland) via Split Decision (28-29, 29-28, 29-28, 29-28)
Bout 9: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Kamil Gaziyavdibirov (Russia) d e f Fidel
Gramiccia (Italy) via Submission (Triangle Choke) Round 2, 2:57
Bout 10: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Gadzhimurad Zavaev (Russia) d e f Daniele
Caldarera (Italy) via TKO Round 2, 3:00
Bout 11: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Kurban Idrisov (Bahrain) d e f Denislav Ginov
(Bulgaria) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27, 30-27)
Bout 12: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Usman Abasov (Russia) d e f Zé Machado
(Portugal) via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28, 29-28)
Bout 13: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Edoardo Caiazza (Italy) d e f Eemil Kurhela
(Finland) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)
Bout 14: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Ikromjon Ahmedov (Tajikistan) d e f Shamil
Abdullaev (Russia) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-26)
Bout 15: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Jovidon Mahmudov (Tajikistan) d e f Dario
Petrolo (Italy) via Submission (Guillotine Choke) Round 1, 1:54
Bout 16: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Murad Guseinov (Bahrain) d e f Meirkhan
Shapolatov (Kazakhstan) via Submission (Arm Triangle) Round 3, 1:41
Bout 17: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Bozhidar Ivanov (Bulgaria) d e f Yvan
Kasongo (Finland) via KO Round 2, 1:04
Bout 18: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Daniil Shirokov (Russia) d e f Manuel Del
Valle Bouzid (Spain) via Submission (Rear Naked Choke) Round 3, 1:09
Bout 19: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Shamil Gadzhimagomedov (Russia) d e f
Romeo Thanveera (Finland) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)
Bout 20: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Denis Zeinedinov (Russia) d e f Sanzhar
Zhaxylykbaev (Kazakhstan) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)
Bout 21: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Francesco Fornasieri (Italy) d e f Adam
Wiewiora (Poland) via TKO Round 2, 2:42

 

Share Article: