GrappleFest 10 Live Results

GrappleFest 10 Live Results

Prelims
Jake Goldthorpe (AVT) v Owen Philips-Jones (Flawless Combat Club) u70kgs – Jake Goldthorpe (AVT) Unanimous decision
Benny Baldini (ASW) v Ashley Wagg (Horizon JJ) u70kgs – Benny Baldini (ASW) Heel Hook submission
Emily Eyles (Pedro Bessa) v Danielle Tighe (London Grapple) (u70kgs) – Danielle Tighe (London Grapple) Unanimous decision
Vincenzo Bussolotti (Lilius Barnett) v Mark Wynne (Trident Martial Arts) u70kgs – Vincenzo Bussolotti (Lilius Barnett) Toe Hold submission
Jamie Acton (ASW) v Jonah O’Leary (Carlson Gracie Hull) over 100kgs – Jamie Acton (ASW) Kneebar submission
Ben Gannon (Precision Combat Academy) v Aidan Woodley North East JJ) u100kgs – Aidan Woodley North East JJ) Darce Choke submission
Tom Strong (Jay Butler JJ) v Joel Amador (Lilius Barnett) u70kgs – Joel Amador (Lilius Barnett) Heel Hook submission
Will Kaye (Lakes JJ) v Josh Roberts (Sukata North Wales) u80kgs – Josh Roberts (Sukata North Wales) Split decision
Jake Moody (Alliance) v Jack Lavack (Grant Combat Academy) u80kgs – Jack Lavack (Grant Combat Academy) Unanimous decision 
Reiss Jones (Immortal Combat Academy) v Lewis Ridley (Rio Grappling Club) u90kgs – Lewis Ridley (Rio Grappling Club) Armbar submission
Liam McCracken (Aspire Combat) v Patrik Zoborsky (MMA Academy) u80kgs – Liam McCracken (Aspire Combat) Unanimous decision
Kevin McAloon (SBG) v Shane Curtis (Notts MMA) u80kgs – Kevin McAloon (SBG) Unanimous decision
James Lewis (Blackledge MMA) v Dan Hope (Griphouse/Kaizen Academy) u90kgs – Dan Hope (Griphouse/Kaizen Academy) Heel Hook submission
Jack Brown (Marcos Nardini JJ) v Connor Campbell (Jay Butler JJ) u80kgs – Jack Brown (Marcos Nardini JJ) Heel Hook submission
Main Card
Nia Blackman (Fightzone) v Slavka Holubjakova (Sai Club Martin) – Nia Blackman (Fightzone) Unanimous decision
Justin Burlinson (MMA Academy) v Edward Aitken (Grimsby JJ) u100kgs – Justin Burlinson (MMA Academy) Head and Arm Triangle submission
Lawrence Fitzpatrick (MMA Academy) v Jack Tyley (10th Planet London) u80kgs – Jack Tyley (10th Planet London) Triangle submission
Kevin Corkhill (Precison Combat Academy) v Tommy Yip (ZR JJ) u70kgs – Kevin Corkhill (Precison Combat Academy) Split decision
Josh Cherrington (ASW).v Jorge Valladares (Pedigo Submission Fighting) u80kgs – Jorge Valladares (Pedigo Submission Fighting) Heel Hook submission
Paul Lukowski (Notts MMA) v Chris Walsh (Sapphire) u100kgs – Paul Lukowski (Notts MMA) Rear Naked Choke submission
Lee Chadwick (ASW) v Ash Fletcher (Gordo JJ Cannock) u100kgs – Lee Chadwick (ASW) Armlock submission
Craig Burton (Next Generation) v Jamie Acton (ASW) over 100kgs – Jamie Acton (ASW) Unanimous decision
Ellis Younger (NEJJ) v Jan Stach (SWAG brno) u80gs – Ellis Younger (NEJJ) Unanimous decision 
Ben Hills (Next Generation) v Shane Fishman (ECJJ) u90kgs – Shane Fishman (ECJJ) Rear Naked Choke submission
Rosa Walsh (FM Cork) v Nadine Tavares (Fightzone) u65kgs – Nadine Tavares (Fightzone) Unanimous decision
Kieran Davern (SBG) v Matty Holmes (Next Generation) u90kgs – Matty Holmes (Next Generation) Unanimous decision
Dinu Bucalet (London Grapple).v Pierre-Oliver Leclerc (Tri star) u80kgs – Pierre-Oliver Leclerc (Tri star) Unanimous decision
Tye Ruotolo (Atos) v Nick Ronan (Matt Serra JJ) u77kgs – Tye Ruotolo (Atos) Unanimous decision
Kade Ruotolo (Atos) v Keith Krikorian (10th Planet) u70kgs belt – Kade Ruotolo (Atos) Unanimous decision
Dante Leon (Pedigo Submission Fighting) v Oliver Taza (New Wave) – Dante Leon (Pedigo Submission Fighting) Unanimous decision

Share Article: