2021 IMMAF WORLD CHAMPIONSHIPS: DAY 1 RESULTS & DAY 2 MATCHES SCHEDULE

The 2021 IMMAF World Championships kicked off today in the Jiu-Jitsu Arena in Zayed Sports City, Abu Dhabi. The rescheduled tournament is hosted by the UAE Jiu-Jitsu and MMA Federation, with backing from the Abu Dhabi Sports Council and in partnership with Palms Sports.

Cage 2 set the scene early with the opening round of the Senior Featherweight division taking place. It was all action as Japan’s Reo Yamaguchi made a successful move up to Senior Featherweight, looking very polished on his route to victory. Ryan Keogh and Manuchehr Rioev followed it up with a spectacular back and forth grappling display, with the Tajikistan fighter picking up the closely contested decision. The relentless David Daniel Komar opened his IMMAF account in style, showing off all of his tools to get the nod from the judges. World Cup Bronze Medalist Husainov was the final Senior Featherweight winner of the day after a fun fight with Germany’s Min-Soo Song. 

In Cage 1 Youth World Champion Max Lally made a huge impact in his IMMAF Junior debut. The young Irish fighter put on a grappling clinic mixing up his ground and pound and submission attempts nicely before sinking in a rear-naked choke to get the finish.

Not so long after that Bahrain’s Murad Guseinov returned in style. The 2019 Junior World Champion almost instantly locked in a guillotine choke, forcing his opponent to tap early in the first. Elsewhere in the division, England’s Teddy Stringer overcame the adversity of two submission attempts to get a decision win.

Over the course of the day, we saw RMMAU athletes go undefeated. Abdyla Aliev, particularly, impressed in his maiden IMMAF appearance and put on a grappling clinic to outpoint his opponent Cameron Clements. Teammate Shakhban Gapizov also shone in his TKO victory over Daniel Bainbridge.

Towards Cage 3, Daniele Caldarera and David Camacho put on an eye-catching fight that could have been the fight of the day. The closely contested bout saw both have dominant spells. They were keen to trade in the pocket and often found themselves in a firefight at spells. The Italian fighter had the advantage in the grappling exchanges which played its part in him getting split decision victory.

In the later stages of the day, Junior World Cup gold medalist Arlind Berisha made a statement with a lightning-quick finish over Mohit Aggarwal. Berisha quickly got the fight to the mat, advanced his position and rained down punches forcing the referee to call the fight.

Day 2 of the 2021 IMMAF World Championship kicks off tomorrow from 11 am GST (UTC+4)

For daily tournament information:

  • visit immaf.org
  • register with tournament platform https://mynextmatch.com/ and follow the live schedule, results and brackets in the Event Finder
  • follow @IMMAFed on Twitter, Facebook, Instagram & TikTok

 

DAY 1 – RESULTS

CAGE 1

 

Bout 1: Male M: Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Nell Ariano (France) d e f Hafeez Ullah Hamza (Pakistan) via TKO Round 2, 1.50

 

Bout 2: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Abdyla Aliev (RMMAU) d e f Cameron Clements (Northern Ireland) via Unanimous Decision Round 3 (30-25, 30-26, 30-27)

 

Bout 3: Male M: Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Eldiar Alymseiitov (Kyrgyzstan) d e f David Halkecev (Germany) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 2:58

 

Bout 4: Male M: Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Nekruz Yakubov (Tajikistan) d e f Viktor Gunnarsson (Iceland) via TKO Round 2, 1:38

 

Bout 5: Male M: Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Makhmudjon Odilov (Uzbekistan) d e f Alberto Magris (Italy) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-26, 30-27)

 

Bout 6: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Murad Guseinov (Bahrain) d e f Linus Lindeberg (Sweden) via Submission (Guillotine Choke)  Round 1, 0:30

 

Bout 7: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Adam Mcenroe (Ireland) d e f Corwin D’Anjou (Guyana) via TKO Round 2, 1:51

 

Bout 8: Male M: Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Max Hynninen (Finland) d e f Breno Yuri Santos (Brazil) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 30-27, 30-27)

 

Bout 9: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Movsar Ibragimov (Belgium) d e f Taylor Quinn (Ireland) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 0.58

 

Bout 10: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Kyle Mayocchi (Australia) d e f Amirdin Akbarov (Kyrgyzstan) via Split Decision Round 3 (28-29, 29-28, 29-28)

 

Bout 11: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Bat-Ochir Batsaikhan (Mongolia) d e f Daniel Martins (Portugal) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 29-28, 29-28)

 

Bout 12: Male M: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Kristjan Toniste (Estonia) d e f Raul Zaragoza (Mexico) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

 

Bout 13: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Amirhamza Islamov (Tajikistan) d e f Ion Carajia (Moldova) via Submission (Armbar)  Round 1, 2:53

 

Bout 14: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Max Lally (Ireland) d e f Caspar Vahemets (Estonia) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 2, 1:40

 

Bout 15: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Daniel Schordje (Austria) d e f Toni Bou Rached (Lebanon) via Split Decision Round 3 (28-29, 29-28, 29-28)

 

Bout 16: Male M: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Jorge Antonio Lopez (Mexico) d e f Rui Morgado (Portugal) via Submission (Triangle Choke)  Round 1, 1.38

 

Bout 17: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Keoni Terorotua (French Polynesia) d e f Ganesh Raj Srinivasan (India) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 3, 2:38

 

Bout 18: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Ismail Ismail (Pakistan) d e f Giannis Balampanidis (Greece) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 30-27)

 

Bout 19: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Oliver Schmid (New Zealand) d e f Tobias Soderberg (Sweden) due to Weigh-in Failed

 

CAGE 2

 

Bout 1: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Akrom Uzakov (Tajikistan) d e f Rory O’keeffe (New Zealand) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

 

Bout 2: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Reo Yamaguchi (Japan) d e f Elias Dagher (Lebanon) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 29-28, 30-27)

 

Bout 3: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Edmilson Gomes (Portugal) d e f Israel Salcido (Mexico) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 29-28, 30-27)

 

Bout 4: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Simon Bruknar (Czech Republic) d e f Yerkebulan Begassyluly (Kazakhstan) due to Weigh-in Failed

 

Bout 5: Male M: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Lukas Piffko (Czech Republic) d e f Inad Baowaydhan (Saudi Arabia) via Submission (Guillotine Choke)  Round 3, 01.35

 

Bout 6: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Roman Pylypchuk (Ukraine) d e f Michael Lisan (French Polynesia) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 29-28, 29-28)

 

Bout 7: Male M: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Danielius Grebliunas (Lithuania) d e f Fahad Alzaabi (United Arab Emirates) via Submission (Guillotine Choke)  Round 1, 0.22

 

Bout 8: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Dario Petrolo (Italy) d e f Savio Lamellari (Greece) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

 

Bout 9: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Yevgeni Shinkarevsky (Israel) d e f Anthony Ramirez (Mexico) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

 

Bout 10: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Shakhban Gapizov (RMMAU) d e f Daniel Bainbridge (England) via TKO Round 1, 2.00

 

Bout 11: Male M: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Khalid Tolibzoda (Tajikistan) d e f Sanzhar Zhaxylykbaev (Kazakhstan) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

 

Bout 12: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Manuchehr Rioev (Tajikistan) d e f Ryan Keogh (Ireland) via Unanimous Decision  (29-28, 29-28, 29-28)

 

Bout 13: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Vojtech Khol (Czech Republic) d e f Dehilis Anouar (Germany) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 29-28, 29-28)

 

Bout 14: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Bakhtiyor Husainov (Tajikistan) d e f Min-Soo Song (Germany) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

 

Bout 15: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Abdalrhman Alhyasat (Jordan) d e f Luis Gonzalez (Mexico) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

 

Bout 16: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Jamie Roper (England) d e f Raimond Uibo (Estonia) via Split Decision Round 3 (30-27, 29-28, 28-29)

 

Bout 17: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Igor Wlodarczyk (Poland) d e f Mukhlisali Tulaev (Uzbekistan) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

 

Bout 18: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) David Daniel Komar (Hungary) d e f Kenirujan Suthakaran (England) via Unanimous Decision  (30-26, 30-26, 30-25)

 

Bout 19: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Maxim Fuks (RMMAU) d e f Dor Ben Sason (Israel) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-26, 30-27)

 

CAGE 3

 

Bout 1: Male M: Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Asef Chopurov (RMMAU) d e f Shokhrukh Ziyodov (Uzbekistan) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

 

Bout 2: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Vladyslav Dubkov (Ukraine) d e f Kristian Nguyen (Slovakia) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

 

Bout 3: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Damien McKenna (Northern Ireland) d e f Saeed Alhosani (United Arab Emirates) via KO Round 1, 1.27

 

Bout 4: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Afrim Thaqi (Norway) d e f Erai Watanabe (French Polynesia) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-27)

 

Bout 5: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Miro Honkanen (Finland) d e f Gerardo Quintana (Mexico) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

 

Bout 6: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Daniele Caldarera (Italy) d e f David Camacho (United States) via Split Decision Round 3 (30-27, 27-30, 29-28)

 

Bout 7: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Radostin Georgiev (Bulgaria) d e f Mohammed Salah Mahdi (Iraq) via Split Decision  (29-28, 28-29, 29-28)

 

Bout 8: Male M: Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Vakhid Timerbiyev (Kazakhstan) d e f Fahad Alqahtani (Saudi Arabia) via Submission (Kimura)  Round 1, 1:51

 

Bout 9: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Ethan Guerin (Ireland) d e f Elie Mansour (Lebanon) via Submission (Ankle Lock)  Round 2, 2.08

 

Bout 10: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Michal Garaj (Slovakia) d e f Sergei Strinza (Estonia) via KO Round 1, 2.41

 

Bout 11: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Ze Machado (Portugal) d e f Arnaud Prigent (France) via Unanimous Decision Round 3 (29-27, 29-26, 28-27)

 

Bout 12: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Oskar Jaskari (Sweden) d e f Djadoo Lionel ashley cedric (Mauritius) due to Weigh-in Failed

 

Bout 13: Male M: Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Arlind Berisha (Kosovo) d e f Mohit Aggarwal (India) via TKO Round 1, 0.59

 

Bout 14: Male M: Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Artur Dziki (Poland) d e f Artem Hashenko (Ukraine) via Unanimous Decision Round 3 (28-29, 28-29, 28-29)

 

Bout 15: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Miguel Navarro De Brito (Spain) d e f Roszak Lukas (Germany) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 30-27, 30-27)

 

Bout 16: Male M: Jr Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Jan Masek (Czech Republic) d e f Leon Rodriguez (Mexico) via Submission (Guillotine Choke)  Round 1, 2:15

 

Bout 17: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Tobiasz Le (Poland) d e f Alexander Lew (Malaysia) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-26)

 

Bout 18: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Bogdan Pshebelskiy (Kazakhstan) d e f Syed Abdul Nazzeur Ibrahim (India) via TKO Round 1, 2:58

 

Bout 19: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Fredrick Hoifodt (Norway) d e f Patryk Semeniuk (Poland) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 2:02

 

CAGE 4

 

Bout 1: Male M: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Zulqarnain Khan (Pakistan) d e f Ioannis Zafeiropoulos (Greece) via TKO Round 1, 1.07

 

Bout 2: Male M: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Fergus Jenkins (New Zealand) d e f Robert McCallum (England) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 1:24

 

Bout 3: Male M: Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Javier Guzman Lopez (Spain) d e f Jashell Ticha Awa (Cameroon) via Disqualification Round 2, 1:15

 

Bout 4: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Shamil Alikhanov (Bahrain) d e f Dagendra Tamang (Nepal) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-26, 30-27)

 

Bout 5: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Teddy Stringer (England) d e f Vaclav Zemla (Czech Republic) via Unanimous Decision Round 3 (29-27, 29-28, 29-28)

 

Bout 6: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Tomas Markus (Lithuania) d e f Teimur Ahmetoglu (Turkey) via Submission (Guillotine Choke)  Round 1, 1.56

 

Bout 7: Male M: Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Tom Hoelemann (Germany) d e f Daniel Flores (Mexico) via TKO Round 1, 2:42

 

Bout 8: Male M: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Coopar Royal (Australia) d e f Iuri Rodrigues (Portugal) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 20-27)

 

Bout 9: Male M: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Arturo Aedillo (Spain) d e f Elohim Garbrah (Germany) via TKO Round 3, 1:35

 

Bout 10: Male M: Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Imangali Abdikaiyim (Kazakhstan) d e f Jorge Cobos (Mexico) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 29-28)

 

Bout 11: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Harry Shaw (England) d e f LAYTH SAAD SUBHI (Iraq) via TKO Round 2, 2:52

 

Bout 12: Male M: Jr Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Souhil Arezki (France) d e f Moqtada Kamel msaad (Iraq) via Submission (Armbar)  Round 2, 2:12

 

Bout 13: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Kurban Zainukov (RMMAU) d e f Marek Medovarski (Slovakia) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

 

Bout 14: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Luca Borando (Italy) d e f Marcel Simo (Slovakia) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

 

Bout 15: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Daniel Mitchell (Australia) d e f Lenin Prakash (India) via Unanimous Decision Round 3 (29-28, 29-28, 30-27)

 

Bout 16: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Michal Musial (Poland) d e f Konstantin Moksin (Lithuania) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-27, 30-27)

 

Bout 17: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Bekzat Zhassiya (Kazakhstan) d e f Anas Hamdaoui (Austria) via Unanimous Decision Round 3 (30-27, 30-26, 30-27)

 

Bout 18: Male M: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Oleksandr Kovalenko (Ukraine) d e f Ali Yaqoob (Bahrain) via TKO Round 2, 2.47

 

Bout 19: Male M: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Kurban Idrisov (Bahrain) d e f Angelos Fotiadis (Greece) via TKO Round 1, 1:30

Share Article: